Vriten 4 gra nga te shtenat ne nje qender tregetare ne SHBA

69

Të paktën 4 gra humbën jetën dhe dy të tjerë u plagosën gjatë të shtënave në një qendër tregtare në Burlington, rreth 105 km larg Seattle. Personi i cili hapi zjarr është hispanik i veshur me një bluzë ngjyrë gri dhe është larguar përpara se policia të mbërrinte në vendngjarje.
Media amerikane shkruajnë se agjentët kishin marrë disa telefonata ku i thuhej se ishte autori i sulmi.
Ndërkohë autoritetet kanë shpërndarë në rrjetin social twitter foton e të dyshuarit. “ Ky është autori, besojmë se ka vepruar i vetëm. Komunikone me ne nëse e shihni. Është i armatosur me një cifte” ka shkruar në Twitter policia. Ndërsa guvernatori i Washtington Jay Inslee e cilësoi ngjarjen një tragjedi në zemër të Burlington.


Detaje

Djali hapi zjarr në repartin e ‘make up’ të qendrës tregtare rreth orës 20:00 të mbrëmjes me orën lokale amerikane, kurse me orën shqiptare, ora, 4 e mëngjesit. Të vdekura në vend kanë mbetur 4 gratë, ndërsa një burrë mbeti i plagosur gjatë tentativës së autorit për t’u larguar. I plagosuri u dërgua në qendrën spitalore, ‘Harborview Medical Cente’, por ekziston frika se ai nuk mund t’ia dalë.

Klientët që ndodheshin në qendrën tregtare, u fshehën në një kishe pranë godinës dhe pritën në mbërritjen e forcave të shpejta të ndërhyrjes.
“Jemi ende duke kërkuar të dyshuarin e vrasjeve”m shkruan policia në Twitter.