Video/Ministri Tahiri dhe Kumbaro bashke ne Apoloni per te mbrojtur Arkeologjine

105

Ministri i Brendshem Saimir Tahiri dhe ministrja e Kultures Mirela Kumbaro kane vizituar sot qytetin antik te Apolonise .Kjo vizit e dy ministrave te qeverise vjen si nje mesazh  ne mbrojtje te trashegimnise kulturore dhe vlerave te antikitetit. Gjate fjales se tij kreu i bashkise Fier Armando Subashi ka falenderuar policine Fier qe beri te mundur kapjen e 264 objekteve te antikitetit te cilat do trafikoheshin jasht vendit. Nderkohe ministrja e Kultures Kumbaro ka thene se autoret nuk ikin me ne drejtim te paditur duke bere te mundur kthimin e vlerave ketij parku por edhe duke kthyer kete vlere te historise.Ministri i Brendshem Tahiri ka thene se ne jemi per te bere shtet dhe ne nuk do te lejojme qe trafikantet te trafikojne keto vlera she trashegimnin tone