Video/ Dy femije te pastrehe qe lenduan zemren Italianit

391

Kane gjetur strehe ne hyrjen e nje pallati ne bulevardin kryesor, apo “pedonales” ne Fier.

Kjo ,eshte shtepia e dy vogelusheve endacake, qe nuk i njeh njeri ne kete lagje, apo kalimtare.

Flene te veshur dhe mbi nje dyshek te gjetur ne plehra. Pak prane tyre, ndodhen shtepi te ngrohta dhe me ndricim te nje qyteti modern.

Kontrast i forte qe i vrau syte dhe i lendoi zemren  shtetasit Italian, qe pasi qendroi per pak caste prane tyre nuk ndejti indiferent.

Beri perpjekjen e tij duke mbledhur aty qytetare te tjere te hapnin syte dhe te shikonin dhe te  tregonin humanizem per mos te vrare kaq shpejt endrat e ketyre vogelusheve, per mos te vrare kaq heret  jeten e tyre.

Nje mesazh i forte drejtuar jo vetem pushtetareve por edhe komunitetit.