Vdes gjyqtari i hokeyt ne akull,goditet  nga disku i lojes

96

Dramë në sportin e hokejit në akull: gjyqtari çek Pavel Lainka ka vdekur pasi është goditur në kokë nga një disk loje. Njoftimi ka mbërritur nëpërmjet tëitter-it nga një koleg i Lainkas, Robert Novotni, që shkruajti te sajti i Ligës Kombëtare të Hokejit (NHL): “Pas një traume të rëndë në kokë, është ndarë nga jeta miku dhe kolegu Pavel Lainka. Ngushëllime familjes. U prehsh në paqe,” ka shkruar Novotni.

Incidenti ka ndodhur më 25 gusht, gjatë ndeshjes juniors mes skuadrave të Bërnos dhe Shumperkut. Gjatë një goditjeje, disku ka goditur në kokë gjyqtarin 24-vjeçar të ndeshjes, që ka rënë pa ndjenja në tokë dhe, pasi ka marrë ndihmën e parë, është shtruar në spital. Lainka ka vdekur fundjavën që sapo lamë pas, pasi kaloi në spital 2 javë me terapi intensive.