Unioni gazetareve:Media të bojkotojë kryeministrin pas ofendimeve te tij 

129

Pas incidentit me gazetarët dhe gjuhës së përdorur nga kryeministri Edi Rama ka reaguar Unioni i Gazetarëve Shqiptarë. Në një deklaratë për mediat, Unioni bën me dije se leksionet e kryeministrit ndaj gazetarëve janë të papranueshme.
Deklarata e Unionit te Gazetareve

Gjuha dhe leksionet e zotit Kryeministër për gazetaret jane te papranueshme dhe nje arsye e madhe refuzuese”.Ky reagim vjen pas deklaratave fyese te Ramës mbi gazetarët në një deklaratë për media jashtë Kuvendit teksa pyetej për votimin e Kuvendit lidhur me kërkesën e Prokurorisë për deputetin Saimir Tahiri.