Termeti ne Ekuador le pas 29 000 të prekur

65

Tërmeti i fuqishëm që shkatërroi bregdetin ekuadorian më 16 prill ka lene pas 29 000 të prekur, njoftoi sot ministri i Mbrojtjes i Ekuadorit, Ricardo Patino.
“Ka edhe shumë punë për të bërë, janë rreth 25 000 dhe 29 000 të prekur”, deklaroi ministri për kanalin televiziv “Ecuavisa”, por pa dhënë detaje të tjera.
Sipas bilancit të fundit zyrtar, ky tërmet i mganitudës 7,8 ballë Righter, më i rëndi në Amerikën Latine pas atij të Haitit në vitin 2010, ka bërë deri tani 659 të vdekur, 33 të zhdukur dhe 4 605 të plagosur.
Ndërsa 22 421 persona janë të pastrehë dhe janë vendosur në kampe të ngritura në provincën Manabi dhe Esmeraldas./