ARTIKUJT E FUNDIT

Ja sa ka kushtuar tregu bujqesor ne Fier por sot eshte i braktisur

U ndertua me qellimin per te unifikuar tregun bujqesor ne Fier por ky plan i bashkise sot ka deshtuar.Me nje kapacitet mbajtes prej rreth 102 tregetare ,ne mjediset e ketij ttegu sot zhvillojne aktivitetin tregetar vetem 5 tregetar . Vlera e ndërtimi të tregut është 54 .820 .224 milion lekë te reja me TVSH.  Sipas tregetareve por edhe banoreve te Fierit ,nje nga...

Gjermani:Merkel nuk i jep Shqipërisë premtimin për negociatat e anëtarësimit me BE

As këtë herë Merkel nuk i jep Shqipërisë premtimin për negociatat e anëtarësimit me BE. Me këtë titull agjencia e lajmeve Reuters në gjuhën gjermane ka qenë e para që ka botuar lajmin pas takimit Rama Merkel. Berlin ( Reuters): Kancelarja fedrale Angela Merkel nuk i dha ende premtim Shqipërisë për cceljen e ngociatave me BE. Pasi Komisioni Europian me...

Grabitje me arme ne nje dyqan, grabitesit vrasin burrin plagosin gruan

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Kamëz, ku persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar me armë ndaj një çifti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në rrugën ‘OSBE’. Agim Buci ka mbetur i vdekur, ndërsa bashkëshortja e tij Merita Buci është plagosur, nga ngjarja e ndodhur mbrëmjen e sotme në Kamzë. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se...

Ish-këshilltari i Dritan Priftit i zhdukur prej 8 vitesh, gruaja kërkon të shpallet i vdekur

  Kur kanë kaluar më shumë se 8 vite nga zhdukja e tij pa lënë asnjë gjurmë, Eduart Belegu, njeriu i besuar i dy ish-ministrave të Ekonomisë, Dritan Prifti dhe Genc Ruli, kërkohet të shpallet i vdekur. Kërkesa e drejtpërdrejtë vjen nga bashkëshortja e tij, Ilirjana Belegu, nënë e tre fëmijëve, e cila ka dërguar kërkesën e saj për bashkëshortin e...

Korrupsioni ne Shqiperi ne rritje,124 zyrtar nen hetim

Sipas raportit zyrtar të Prokurorisë së Përgjithshme, gjatë vitit të shkuar janë vënë nën hetim 124 zyrtarë për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, shifër që është 2.6 herë më e lartë se një vit më parë.   Nga raporti mësohet se janë dërguar në gjykatë 106 procedime penale nga 124 rastet e hetuara, ndërsa në vitin...

Shqipëria e 75 në botë për lirinë e shtypit; ende censurë, rruga drejt BE-së e gjatë

Shqipëria renditet e 75 në botë për Lirinë e Shtypit në vitin 2018, me një përmirësim të ndjeshëm me një shkallë nga viti i shkuar. Sipas raportit, asnjë gazetar nuk ka humbur jetën gjatë këtij viti, si dhe nuk shënohet asnjë humbje jete të një asistenti apo pjesë e industrisë së medias në 2018 në krye të detyrës. Indeksi më...

Arrestohet 38 vjecari nga Fieri qe ishte ne kerkim nga policia

*Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier, ndaluan shtetasin e shpallur në kërkim: -Ilir Topi, 38 vjeç, banues në Fier. Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Apelit Vlorë me vendimin e datës 21.02.2018, e ka dënuar me 5 muaj e 10 ditë burg për veprën penale “Vjedhje” parashikuar nga Neni 134 i Kodit Penal. *Specialistët e...

PD thyen bojkotin e Kuvendit në prezantimin e Rekomandimit të KE

Partia Demokratike ka thyer bojkotin e komisioneve parlamentare dhe ka vendosur sot të marrë pjesë në Komisionin e Integrimit Europian. Çështja ka qënë e rëndësisë së veçantë, pasi ambasadorja e Misionit të BE-së, Romana Vlahutin, do të prezantonte Raportin me Rekomandimin e KE-së për çeljen e negociatave, që opozita shqiptare e ka vlerësuar maksimalisht. Komisioni i Integrimit Europian kryesohet nga deputeti demokrat Genc Pollo,...