Taksa e pastrimit tek fatura e ujit, indinjohen qytetaret,”Beni dhe nje spital,t’i pini gjakun Fierakeve

703

Se fundmi bashkia e fierit do te nis te vjele taksen e pastrimit,ndricimit dhe gjelberimit nepermjet fatures se ujit te pijshem.Pas publikimit te ketij njoftimi kane reaguar ashper dhe nje indinjate ndaj ketij vendimi qytetaret fierak! Reagimet i jane drejtuar drejtperdrejt bashkise fier ne faqen e saj zyrtare ku komentuesit shprehin nje takse e cila nuk mund ti vidhet qytwtareve apo rreth 20 mije familjeve fierake ne menyre te hapur dhe kur mungojne dhe jane pertoke keto sherbime. Si kerkon bashkia pastrimin kur nuk ka kontenier ne shume lagje. Cdo cep i fierit eshte bere kosh plerash dhe qytwti eshte i mbushur me pluhur dhe balte. Qytetaret duhet ti kerkojne demshperblim bashkise per ndotjen dhe zhurmen qe ka sjelle ne mbi nje vit te kryerjes se punimeve.Turp jane shprehur qytwtare te shumte kur kerkojne takse ndricimi dhe lagjet dhe rrugicat jane ne terr dhe ku skutat e erreta te lagjeve jane bere shpesh pre e qytetareve qe rrokullisen neper rruget me gropa dhe pa trotuare. Per mos te folur per gjelberimin qe ne 25 vjet demokraci Fieri ka humbur mjaft ambjente te gjelberuar dhe lulishte.per me teper tarifat qe po aplikon bashkia jane nje tjeter goditje ne xhepat e  shpuar nga varferia dhe papunesia e Fierakeve