Shikoni ç’ndodh me  trafikun ne fundjave ne Fier(video)

346

Iken emigrantet, iken pushuesit dhe Fieri perseri ne kaos dhe ne trafik te padurueshem nga levizja e automjeteve. Vargu i automjeteve pas mesdites kete te shtune ne Fier ka qene nje tmerr  per drejtuesit e mjeteve qw u eshte dashur nerva te forta durimi dhe pritje per te kaluar ne pedonale dhe per ti ardhur anes qytetit per te dale ne qender.Serish problem behen punimet ne rruge dhe nje munges studimi per te gjetur zgjidhje ne keto raste

Na ka marri malli tha nje emigrant (ardhur nga amerika) te degjojme dhe shikojme lajme te mira per vendlindjen tone Fierin. Pervec emrit te dashur te ketij qyteti dhe nostalgjise dhe historise se ketij qyteti ne femijerine tone te kaluar nuk ka mbetur dhe nuk ka gje per te vleresuar.Fieri sot eshte ne kaos ne ndertime, qarkullim , dhe ne cdo aspekt te jetes ku cdonjeri aty i shikon ngjarjet para syve .Fieri sot pas 26 vite demokraci duhet te ishte shume me shume here perpara Cfar po behet tani?! Ato qe u ndertuan ne sistemin e meparshem, po rikonstruktohen perseri tani ,pasi me keto rruge ka qene Fieri edhe para 26 vjetesh se te vinte demokracia. Madje, Fieri i pas 26 vjetesh nga perfundimi i luftes ne 1944 , pra ne vitin 1970 ishte nje Fier shume i bukur qe u ndertua nga themelet , nga asgjeja.Sot prisnim nje Fier ndryshe dhe nje histori europiane per qytetin tone sikurse ne kishim enderruar por Fieri duket ca me keq , i zymte kaotik dhe i pashprese per te rinjte.