SHBA dhe aleatët nisin sulmin ndaj Sirisë

SHBA dhe aleatët nisin sulmin ndaj Sirisë

49

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë bombarduar objektiva të shumta qeveritare në Siri në një operacion në mëngjes herët duke synuar vendet e dyshuara ku u përdorën armët kimike të armëve kimike.

Shpërthimet goditën kryeqytetin, Damaskun, si dhe dy vende afër qytetit të Homs, si pasojë e sulmeve janë evakuuar mijëra banorë, tha Pentagoni.

Sulmet janë përgjigje ndaj një sulmi të dyshuar kimik në qytetin sirian të Doumës javën e kaluar nga regjimi i Bashar al-Assad në të cilën humbën jetën rreth 70 njerëz.

Menjëherë pas sulmit ka reaguar ambasadori i Rusisë në SHBA, Antonov i cili është shprehur se ndërmarrja e sulmit ndaj aleatit të saj do të ketë pasoja të rënda.

“Një operacion i kombinuar me forcat e armatosura të Francës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës është duke u zhvilluar,” tha presidenti Trump në një fjalim drejtuar kombit amerikan nga Shtëpia e Bardhë në orën 21:00 lokale.