Sekuestrohen 9 kg drog dhe arrestohen 3 persona 

1050

Fier.
Vijon puna për goditjen e shpërndarjes dhe trafikut të lëndëve narkotike.
Gjate 24 orëve të fundit janë goditur dhe tre raste te tjetra të shpërndrarjes së lëndëve narkotike, në Mallakastër-Patos-Lushnje!
Policia sekuestron 9 kg lëndë narkotike Cannabis Sattiva.
Arrestohen në flagrancë tre autorët.
1.Mallakastër!

Në bazë të informacioneve të mara në rrugë operative dhe punës së bërë nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Mallakastër, u bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasit:
-Xh.B, 17 vjeç, banues në Fratar, Mallakastër.
Në banesën e shtetasit të lartpërmendur janë gjetur e sekuestruar në cilësinë e provës materiale 9 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
2.Patos!

Po ashtu, nga informacionet e mara në rrugë operative se një shtetas në qytetin e Patosit shpërndante lëndë narkotike në doza, u organizua puna dhe u bë e mundur kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:
-Kristian Hoxha, 34 vjeç, banues në fshatin Dukas, Patos.
Këtij shtetasi i’u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 13 doza lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
3.Lushnje!

Gjithashtu, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:
-Mihal Dhana, 23 vjeç, banues në Gradishtë, Lushnje.
Gjatë natës, në vendin e quajtur “Plasmasi” në një pikë kontrolli të ngritur nga punonjësit e Komisariatit të Policisë Lushnje është ndaluar automjeti tip Nisan Mikra me targa LU 8486 B, i cili drejtohej nga shtetasi J.Dh dhe pasagjer shtetasi Mihal Dhana.
Nga kontrolli i automjetit, në krahun e pasagjerit janë gjetur 3 doza lëndë narkotike të dyshuara Cannabis Sattiva.
Materialet për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” parashikuar nga Neni 283/1 i Kodit Penal, për shtetasin Kristian Hoxha do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për shtetasin Xh.B do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë (Seksioni i të miturve) dhe për shtetasin Mihal Dhana do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje.