Permbytjet ne Japoni,35 te vdekur, 500 shtepi te shkaterruara

87

Rreth 500 shtëpi u përmbytën sot në Japoninë veriore të paralajmëruara nga autoritetet se rajoni do të përfshihej nga rreshje të shumta të shiut, përmbytje dhe rrëshqitje të tokës.

Përmbytjet shkaktuan vdekjen e të paktën 35 personave  ndërsa gjashtë të tjerë u shpallën të zhdukur.

“Rreth 21 600 banorë janë urdhëruar që të evakuojnë shtëpitë e tyre në qytetin e Daisen, prefekturë e  Akitës, 470 kilometra në veri të Tokios”, njoftuan zyrtarët lokalë.

Në fillim të korrikut, shirat e rrëmbyeshëm përmbytën lumenjtë dhe zonat e banuara duke shkaktuar rrëshqitje të tokës në prefekturën e Oita dhe Fukuoka në ishullin jugor të Kyushu.