Orteku i bores godet një qytet të tërë, vdesin 13 persona

78

Të paktën 13 persona janë vrarë në një ortek i fuqishëm bore që ka gllabëruar shtëpi të tëra pas reshjeve të fuqishme bore në veri të Pakistanit.
Zyrtarët pakistanez kanë thënë se orteku goditi qytetin Chitral të shtunën në mbrëmje.
Ata njohtuan se ekipet e shpëtimit kanë nxjerrë 13 trupa dhe po bëjnë përpjekje për të arritur të mbijetuarit e mundshëm.
Shumë janë zhdukur dhe shumica e zonës së Chitral është e mbuluar nga bora