Ne dy muaj qindra zjarre ne Qarkun Fier.

137

Mbi 180 raste zjarresh ne Qarkun Fier ne keto dy muaj. Demet llogariten ne mbi 60 ha pyje me pisha, shkurre dhe ferra ,6000 rrenje ullinje(4500 vetem ne Corrush) si dhe 50 rrenje peme frutore
Zjarret qe kane shkaktuar me shume deme kane qene
Kreshpan 12 Gusht:
Një zjarr masiv ka përfshirë një sipërfaqe me ullishte në Kreshpan të Fierit.Forcat zjarrfikëse të Fierit dhe Patost shkuan në vendin e ngjarjes dhe kane bere te mundur shuarjen e zjarrit.

11 Gusht Corrush ,Mallakaster:Nga kqyrja e deritanishme dyshohet se janë djegur 3?shtepi ,rreth 10 hektarë shkurre dhe rreth 4500 rrënjë ullinjë.


9 Gusht Patos Dukas :rreth 6 ha me shkurre ,ferra dhe ullinje pas disa oresh zjarri eshte vene ne kontroll Nga flaket e zjarrit eshte djegur plotesisht nje hangar per bagetine ndersa shume prane saj ndodhet edhe nje shtepi banimi 
4 Gusht Ardenice:Rreth 6 ha ullishte dhe pisha janë shkrumbuar në pak orë pas rënies së zjarrit. Shkak dyshohet të ketë qenë një shkëndijë elektrike në një dru pishe, çka ka shktuar edhe flakët masive. 
3 Gusht:Digjet pylli me pisha ne fshatin Metoh njesia administrative Aranitas Zjarri me permasa te medha ka djegur rreth 3 ha me pisha