Më në fund…Kina kërkon limitimin e transferimit të futbollistëve të huaj!?

49

Kina do te limitoje mundesine e klubeve per te transferuar futbolliste te huaj, eshte bere e ditur te enjten, disa dite pas transfertes se Carlos Tevez me nje page vjetore prej 38 milione euro.

“Ne duhet te frenojme blerjen e futbollisteve te huaj dhe ta limitojme ate”, ka theksuar nje zedhenes i Administrates se Pergjithshme te Sporteve.

Kjo mase do te merret disa dite pas ardhjes te Shanghai SIPG (D1 kinez) i brazilianit Oscar (ish-Celsi), per nje shume, sipas Transfermarkt, prej 60 milione euro, nje rekord transfertash per Azine.

Sulmuesi argjentinas Carlos Tevez (ish-Manchester City) eshte bashkuar me klubin rival te Shanghai Shenhua, me nje page prej 38 milione euro per sezon, duke e bere ate futbollistin me te paguar ne bote.

Sipas burimeve te ndryshme, Oscar do te marre 24 milione euro ne vit, duke qene para yllit portugez Cristiano Ronaldo (Real Madrid) dhe argjentinasit Lionel Messi (FC Barcelona).

Ekipi i Kines mban vendin e 82-te ne klasifikimin boteror te FIFA-s. Por, presidenti kinez, Xi Jinping, ka shprehur ambicjen qe Kina te organizoje, nese perzgjidhet, per Kupen e botes.