Mbytet nje femije ne plazhin e Zvernecit

97

Nje tjeter viktim eshte shenuar ne Plazhin e Portonovos ne Zvernec. Brenda nje muaji ne kete plazh kane humbur jeten 4 persona dhe dukd u kthyer ne makth emrin e ketij plazhi per pushuesit.Ende nuk dihet identiteti dhe mosha e femijes qe sot ka humbur jeten nga mbytja ne brigjet e ketij plazhi ndersa rreth 1 muaj me pare ketu u mbyten 3 persona dy vajza dhe nje djal nga maqedonia qe u perpoq te shpetoj dy vajzat

 Vajza që është mbytur po lahej me një dyshek plazhi bashkë me motrën e saj.Dy motrat janë kapur në befasi nga rryma që ka filluar t’i tërheqë në brendësi dhe kanë tentuar të dalin. Njëra prej tyre,  ka arritur të dalë në breg, ndërsa tjeta nuk ka mundur.

Nëna e tyre kur ka parë vetëm njërën nga vajzat është nisur me vrap për të shpëtuar tjetrën, por i ka rënë të fikët në breg të detit.

Ajo është transportuar në gjendje shoku në spitalin e Vlorës. Në gjendje shoku është edhe vajza tjetër, që siç raportohet kishte pirë edhe shumë ujë nga lufta me dallgët.
DEKLARATA E POLICISE

Në Sallën Operative të Policisë ka ardhur një telefonatë se në vendin e quajtur ”Portanovë”, se tre shtetas të cilët ishin brenda në det kërkonin ndihmë.

Më ndihmën e pushueseve të rastit dhe të Policisë është bërë e mundur nxjerrja e tre shtetaseve nga deti, konkretisht shtetasja V.H., banuese në Kërkovë, së bashku me 2 vajzat e saj, ku njëra nga vajzat, shtetësja A.H., 10 vjeçe ka ndëruar jetë, ndërsa vajzës tjetër i është dhëna ndihma e parë mjeksore dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Shtetësja V.H, është transportuar për të marrë ndihmë mjeksore në Spitalin Rajonal Vlorë.Grupi hetimor ka shkuar në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.