Këshillat për shëndet të mirë

52

Shumica e njerëzve kanë “probleme” të shumta me ushqimin, pasi që nuk dinë se çka duhet të konsumojnë dhe cilat janë vlerat e atyre që i hanë dhe nga pakujdesia edhe trashen. Pjesa më e madhe e tyre hanë pothuajse çdo ditë produktet e njëjta duke i lënë anash shumë të tjera të cilat kontribuojnë në shëndetin e tyre.

Shikoni se sa lehtë dhe me ndryshime të vogla të shprehive ushqyese, mund të përmirësoni shëndetin dhe të dobësoheni.

Hani ngadalë dhe përtypni gjatë: Ushqime që janë shumë më të mëdha dhe të forta që kërkojnë një kohë të gjatë të përtypen (molla, selino, karota dhe arra), punësojnë gojën tonë më gjatë se ushqimet e tilla, të themi, patatet e skuqura. Trupi juaj ka nevojë për kohë, për të regjistruar ngopjen, kështu që është më mirë për të ngrënë më ngadalë, në qoftë se doni të jeni të hollë.

Përdorni ushqim natyral: Patatet rriten nga toka, kurse vezët i marrim nga pulat. Megjithatë, nga vijnë ushqimet e imëta dhe ëmbëlsirat? Nëse është përgjigja nga fabrika, anashkaloni ato. Nga ushqimi i papërpunuar do të keni përfitime të shumta, thonë ekspertët. Përgatitje termike e ushqimit redukton vlerat e tij ushqyese të tilla si; antioksidantët dhe fibrat, pra asgjë nuk mund të zëvendësojë ushqimin e rritur në mënyrë natyrale.

– Në shijen e frutave nuk ka fruta: Nëse e shihni se në një paketim shkruan, “shije …”, kjo do të thotë se nga ai ushqim është nxjerrë aroma e tij e vërtet dhe është zëvendësuar me atë të fabrikës. Fjala “natyral”, do të thotë se shtesa ka origjinë bimore apo shtazore, që nuk do të thotë se është i shëndetshëm sikurse tingëllon. Shkencëtarët kanë prodhuar shijet duke përdorur bakteret dhe i kanë emëruar të shëndetshme. A do të kishit blerë produktin që në paketimin e tij do të shkruante, “me shije të baktereve”?

Lexoni përmbajtjen në pjesën e pasme të produktit: Ajo çfarë shkruan në pjesën ballore të produktit është reklamë, prandaj lexoni anën e kundërt të produktit për të zbuluar të vërtetën. Sa më shumë përbërës të cekur, shanset janë që ushqimi është i përpunuar dhe artificial, kurse kjo nënkupton shmangien e tij.

Akullorja nuk plotëson dëshirën për ëmbëlsirat: Kur keni dëshirë për akullore, ndoshta asnjë ëmbëlsirë tjetër nuk kryen punë. Ky ushqim dietal do t’ju lë të uritur dhe do të keni ndjenjën se jeni mashtruar. Ekspertët këshillojnë që të përdorni ëmbëlsira që përmbajnë fruta ose mjaltë.

Kaloritë futen edhe me pije: Disa pije duken të shëndetshme për shkak të ngjyrës dhe paketimit, si për shembull, çaji i ftohtë artificial dhe lëngjet, por në të vërtetë janë ujë i ëmbëlsuar. Mos lejoni që paketimi t’ju mashtrojë. Për një gllënjkë të shëndetshme, provoni limonadën, ujin mineral me një fetë limon ose çajin natyral të ftohur.

Kontrolloni mishin që e blini: Nëse keni vënë në dukje se fëmijët tuaj po kthehen në “topa” , kush e di se çfarë konsumoni. Kur zgjidhni produkte të mishit të tilla si salsiçe apo sallam, atëherë jeni duke konsumuar aditivë në vend të vlerave ushqyesve. Kërkoni nga kasapi për të prerë atë mish që e zgjedhni vetë.

Ushqimet e Mesdheut: Nuk duhet ngrënë peshk vetëm kur udhëtoni për në det. Një pjatë e peshkut të pjekur në skarë me perime të freskëta, duhet të paktën një herë në javë të jenë në menynë tuaj. Ushqimi mesdhetar ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, por edhe ruan linjën e trupit tuaj.

Mos e teproni me ushqim para se të flini: Automjetit i duhet karburanti kur është në lëvizje dhe jo kur qëndron në garazh. Atëherë pse të jetë racioni më i plotë në mbrëmje, kur në atë kohë shpenzojmë më pak kalori? Në vend të kësaj, përpiquni për të marrë pesëqind e pesëdhjetë kalori për mëngjes, 500 për drekë dhe 400 për darkë, ndërsa ëmbëlsira do të duhej të jetë prej njëqind kalorive.

Mësoni nga kuzhinierët me përvojë: Të gjithëve na pëlqen për të parë kuzhinierët me përvojë duke përgatitur ushqim të shkëlqyer në TV. Njerëzit shikojnë këto shfaqje dhe mendojnë se për ta kjo është e pamundur dhe kurrë nuk do të jenë në gjendje që vet të përgatitin diçka të tillë. Përdorni disa nga truket dhe dëgjoni këshillat e tyre në lidhje me përzgjedhjen e duhur të ushqimeve të freskëta dhe filloni për të përgatitur ushqim të shëndetshëm.