I nxeht “tmerri” ne rruget e Fierit

1054

Ne dy ditet e fundit moti ka rregjistruar temperatura teper te larta ne vend. Ne Fier sot parashikimi i temperaturave arrin kulmin ne pasdite me 38 grade. Rruget kane me pak kalimtare ndersa ata te cilet nuk kane mundur te shkojne ne plazh ne fundjave jane majftuar ne hijen e pemeve te pakta ne Fier dhe neper bare me kondicioner.

Udhetimet ne rruget me diell dhe pa peme i detyrojne sidomos femrat te mbajne cader per tu mbrojtur nga i nxehti ndersa mesohet se keto dite ka pasur shitje te medha te pajisjeve ftohese si kondicioner e ventilatore. Serish ne rruget e Fierit pavaresisht ketij te nxehti dhe pluhurit Bashkia kursen autobotin e ujit per te sperkatur rruget qofte edhe nga pluhuri.