Dieta e orizit

84

Çfarë është

Dieta e orizit ka lindur në fillim të viteve 1900 nga intuita e një mjeku gjerman Walter Kempner. Nga të dhënat e publikuara nga Universiteti Duke, pacientët që i nënshtrohen dietës së orizit në 63% të rasteve nuk kanë rimarrë kilogramët e humbur dhe pas 6 vitesh nuk i kanë rifituar kilogramët e humbur 43% e pacientëve.

Parimi i funksionimit

Dieta e orizit është e ndarë në dy faza: faza e parë është quajtur faza e detoksifikimit dhe parashikon një konsum kalorik të përditshëm të vetëm 800 kalorive, me konsumin e frutave dhe orizit integral në veçanti. Faza e dytë parashikon, konsumin prej 1200 kal \ ditë dhe mund të shtohen perime, karbohidrate dhe peshk një herë në javë.

Konsumi i kripës është shumë i kufizuar, si edhe ai i yndyrës (5 g ose më pak). Dieta përfshin një program intensiv të aktivitetit fizik, përdorimin e shtojcave të hekurit dhe kontrolle të vazhdueshme mjekësore.

Si mbahet dieta në praktikë

– Këtu janë pesë shembuj të menysë për mëngjes :

Shembull 1 :
Një filxhan oriz integral të zier;

Një filxhan fruta të freskëta ;

Kafe apo çaj pa sheqer .

Shembull 2 :
Një filxhan oriz integral ;

gjysmë pjepër ;

një fetë bukë integrale e thekur ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Shembull 3 :
Një filxhan miell tërshëre ;

Tre kumbulla të thara ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Shembulli 4 :
Një filxhan oriz integral ;

një gotë e vogël me lëng portokalli ;

2 fiq ose kumbulla të thara ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Shembulli 5 :
Një filxhan oriz integral ;

Një fetë e hollë e proshutë ;

gjysmë mollë ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Drekë

Gjithashtu edhe në këtë rast është e mundur të ndryshohet menuja e përditshme me sugjerimet e mëposhtme për ushqimet dhe sasinë .

Shembull 1 :
Një filxhan oriz integral me një filxhan të perime të përziera ;

gjysmë filxhan gjizë me përqindje të ulët yndyre të vendosur mbi një gjethe sallate ;

Kafe apo çaj pa sheqer .

Shembull 2 :
Një filxhan oriz i shërbyer me një filxhan lakër të zier ;

një gotë qumësht i skremuar ;

Shembull 3 :
Një filxhan oriz ;

gjysmë filxhan gjizë me përqindje të ulët yndyre, me një domate me pak salcë barishtesh ;

Kafe apo çaj pa sheqer .

Shembull 4 :
Një filxhan oriz ;

Një filxhan domate të pjekura ;

karrota të papërpunuara ose lulelakër ;

një gotë qumësht i skremuar .

Shembull 5 :
Një filxhan oriz integral

Sallatë të përzier ( sasia dy gota ) domate , rradhiqe , karrota , kastravec dhe rrepkë ;

lulelakër ;

Kafe me sheqer , çaj ose qumësht i skremuar (një filxhan )

Menu darkë

Shembull 1 :
Një filxhan oriz integral

Një filetë gjoks pule i pjekur;

gjysmë filxhan karrota të ziera ;

një dardhë të freskëta ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Shembull 2 :
Gjysmë filxhani oriz integral me perime ;

Një berxollë derri i pjekur në skarë;

Një portokall ;

kafe ose çaj pa sheqer ;

Shembull 3 :
një fileto pule në supë me oriz ;

një domate e freskët ;

dy kumbulla të freskëta ;

kafe me sheqer , çaj ose qumësht i skremuar .

Shembull 4 :
Gjysmë filxhan pilaf rus ( bashkohet një filxhan me oriz të gatuar tashmë me gjysmë filxhan domate të freskëta te prera ne formë kubash të vegjël dhe një pjesë qengji , pule ose viçi ) ;

Sallatë me lakër , kastravec , rrepkë dhe domate ;

gjysmë filxhan sallatë frutash të freskëta pa sheqer .

Shembull 5 :
Gjysmë filxhani oriz integral me mish qengji tavë;

një filxhan lakër të gatuar ;

gjysmë pjepër ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Shembull 6 :
Një filetë mish viçi me perime me një filxhan oriz integral ;

gjysmë filxhan fasule të gjelbër ;

gjysmë grejpfrut ;

kafe ose çaj pa sheqer .

Me një menu si kjo , sigurohet një sasi yndyre prej më pak se 5 g dhe një sasi proteinash prej rreth 20 g .

Të mirat dhe të këqiat e dietës

Është një dietë e vështirë për të ndjekur për shkak të monotonisë së ushqimit dhe mungesa e mishit mund të shkaktojë fillimin e anemisë sideropenike (mangësi hekuri), kjo duhet të plotësohet si duhet me përdorimin e shtojcave dietike.