Deputeti grek:”Të lëshojmë avionët luftarakë mbi Himarë”

183

Shembja e ndërtesave në Himarë nuk është thjesht një çështje ekonomike dhe lokale vetëm për banorët e atyshëm, është çështje që përfshin dy shtete, Greqinë dhe Shqipërinë.

Qëkur është urdhëruar shembja e banesave në Himarë, pala greke ka ashpërsuar tonet duke lëshuar deklarata të shpeshta lidhur me respektimin e pakicës greke nga pala shqiptare.

Ministri i Jashtëm grek ka paralajmëruar Ramën që të ketë kujdes me respektimin e minoritetit grek në territorin shqiptar ose në të kundërt do merrnin masa.

Ndonëse nuk është bërë e qartë nga fqinjët tanë se çfarë masash do të merrnin, përveç kërcënimit për statusin kandidat në BE, deputeti i Agimit të Artë ka qenë i prerë në fjalimin e tij.

Është korrespondenti i “Ora News” në Athinë, i cili në emisionin “Arena” është shprehur:

Deputeti i njohur i Agimit të Artë, Kristos Papas duke folur në Parlament ka kërkuar që avionë luftarakë F-16 të bëjnë një fluturim të ulët në Himarë që t’i jepet një mesazh qeverisë shqiptare. Fjalimi i tij ka shkaktuar ilaritet dhe një sherr të vogël midis deputetëve.”

Mund të përshkruhet si një “luftë e ftohtë” marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë megjithëse nuk duhet harruar ngjyrimi partiak që i jepet, pasi në nivel kombëtar është ende e dobët si “betejë”.

Por, duhet përmendur që banorët e prekur nga shembja e objekteve në Himarë protestuan me flamurin grek dhe amerikan në duar me thirrjet “Poshtë qeveria shqiptare.”