Autori i vrasjes së ambasadorit rus ishte punonjës policie. (video)  

110

Autori i vrasjes së ambasadorit rus në Turqi, Andrey Karlov, ishte një punonjës policie.
Sipas bashkiakut të Ankarasë, Melih Gockek, agresori, Mevlüt Mert Altıntaş, 22-vjeç, kishte mbaruar Akademinë e Policisë dy vite më parë.
Pasi hapi zjarr në drejtim të ambasadorit duke e lënë atë të vdekur, agresori u qëllua nga forcat e policisë turke, të cilat e ekzekutuan atë.
Mediat turke kanë publikuar pamjet e rënda pas vrasjes së tij, si dhe dokumentin identifikues si punonjës policie.