Anijet turke dhe greke përplasen në detin Egje

78

Një anije turke në të cilën ndodheshin edhe komandantë të lartë ushtarakë pati një “përplasje” të tensionuar me anijet me greke pranë ishujve në Detin Egje, pasi forcat greke i këkuan të largohen.


Të dielën, një luftanije turke që mbante edhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm, si dhe forcat tokësore, detare dhe komandantët e forcave ajrore, lundroi pranë ishullit të pabanuar shkëmbor të Imia, i njohur si Kardak nga turqit, raporton “Daily Sabah”.
Anije të rojes bregdetare greke dhe një luftanije e vogël e marinës ishin afruar për t’u marrë me atë që shihej nga ushtria greke si “një shkelje e territorit të tyre”. Anijeve turke ju kërkua të largohen nga zona. Pak minuta më vonë, anija turke është larguar, por disa media turke pohuan se grekët u përpoqën ta bllokonin, shkruan “RT”