Video/761 kg droge e sekuestruar  ne Qarkun Fier ,vetem ne Tetor

643

Ne nje permbledhje te gjithe sasise se sekuestruar pergjate tetorit ne qarkun Fier llogariten rreth 761 kg dhe 18 persona te arrestuar

3TETOR:Fier Sekuestrohen 25.5 kg lëndë narkotike Cannabis Sattiva.
Finalizohet operacioni antidrogë i koduar “LAND”.

Arrestohen në flagrancë 2 autorët.

1.Artur Kapllani, 41 vjeç, banues banues në lagjen “Bylis” Ballsh.

2.Luftar Xhafa, 42 vjec, banues në Kuman Roskovec.

11 /Tetor:Sekuestrohen 133 kg drog,arrestohet 56 vjecari nga Mbrostar

Finalizohet me sukses operacioni antidrogë i koduar “TOPOJA”.

-Gëzim Ferko, 56 vjeç, banues në lagjen “Mbrostar Ferko”, Fier.

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në aksin rrugor Fier-Seman, në mjetin e tij tip furgon me targa FR 1838 B, i’u gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 133 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva. 

19/TETOR :SEKUESTROHEN 224 kg DROGE DHE MUNICIONE NE ZHAME

Finalizohet me sukses operacioni antidrogë i koduar “ZHAME”.

Sekuestrohen 224 kg lëndë narkotike Cannabis Sattiva si edhe 1 armë gjahu pa leje dhe 163 fishekë.

Arrestohet në flagrancë poseduesi i tyre.

Operacioni u zhvillua në banesën e shtetasit Sami Ibaliu, 56 vjeç, banuas në fshatin Zhamë, Lushnje.


20/TETOR MALLAKASTER-PATOSPolicia sekuestron 9 kg lëndë narkotike Cannabis Sattiva.

Arrestohen në flagrancë autorët.

1.Mallakastër!

-Xh.B, 17 vjeç, banues në Fratar, Mallakastër.

Në banesën e shtetasit të lartpërmendur janë gjetur e sekuestruar në cilësinë e provës materiale 9 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.

2.Patos!

-Kristian Hoxha, 34 vjeç, banues në fshatin Dukas, Patos.

Këtij shtetasi i’u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 13 doza lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.

22/TETOR :Video/Fier:Sekuestrohen 23,2kg droge, arme e municione

Policia e Fierit godet dy raste të tjera të prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike dhe armbajtjes pa leje.

Sekuestrohen drogë, armë e municione.

Konkretisht u sekuestruan:

– 23.2 Kg lënë narkotike Cannabis Sattiva.

– 50 fara bime narkotike Cannabis Sattiva.

– 2 armë zjarri automatik model 56.

– 2 krehëra dhe 68 fishekë.

– 1 makinë tip benz me targa VL 3848 B.

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas dhe procedohet penalisht një tjetër.

*Finalizohet me sukses operacioni antidrogë i koduar “Povelçë” si rezultat i bashkëpunimit të Komisariatit të Policisë Fier me Sektorin për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, të cilët arrestuan në kushtet e flagrancës shtetasin:

-Lavdimir Kapaj, 41 vjeç, banues në fshatin Povelçë, Fier.


24/TETOR/Fier: Sekuestrohen 343 kg lëndë narkotike, 11 te arrestuar

Finalizohet operacioni antidrogë i koduar “Gryka”.

Sekuestrohen 343 kg lëndë narkotike Cannabis Sattiva,

425 fara bime Cannabis Sattiva, 

1 armë zjarri gjysëm automatike dhe 75 fishekë model 56.

Arrestohen në flagrancë 11 shtetas, 3 procedohen penalisht dhe 2 të tjerë shpallen në kërkim.

Nga ana e Sektorit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier në bashkëpunim edhe me Sektorin për Hetimin e Narkotikëve pranë Drejtorisë së Përgjithshme për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda në Drejtorinë e Policisë së Shtetit, pas një pune hetimore disa mujore, u bë e mundur finalizimi me sukses i operacionit të koduar ”GRYKA” dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve të mëposhtëm:

• Mehmet Skënderaj, 63 vjeç, banues në lagjen “Çole” Vlorë.

• Leo Tafa, 33 vjeç, banues në fshatin Rreth Libofshë, Fier.

• Eglantin Tafa, 35 vjeç, banues në fshatin Rreth Libofshë, Fier.

• Ardit Tafa, 20 vjeç, banues në fshatin Rreth Libofshë, Fier.

• Dorian Tafa, 34 vjeç, banues në fshatin Rreth Libofshë, Fier.

• Miklovan Kuka, banues në fshatin Rreth Libofshë, Fier.

• Artan Skënderaj, 35 vjeç, banues në Ksamil.

• Meto Skënderi, 38 vjeç, banues në fshatin Libofshë, Fier.

Gjithashtu u proceduan penalisht shtetaset:

• J.M, 26 vjeçe, banueae në fshatin Mallas, Mallakastër.

• T.Gj, 39 vjeçe, banuese në fshatin Libofshë, Fier.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e shtetasit Mehmet Skënderaj, në fshatin Ninësh, Mallakastër, janë kapur në flagrancë dhe ju gjetën e sekuesteuan në cilësinë e provës materiale 145 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva dhe 425 fara bime lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë prranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë për veprat penale të “Prodhimit dhe shitjes së narkotikëve” e “Trafikim të narkotikëve” parashikuar nga Nenet 283/2 e 283/a/2 të Kodit Penal.

Në vijim të këtij operacioni dhe mbi bazën e informacioneve të mara në rrugë operative, nga Specialistët e Sektorit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, u bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve:

• Fatos Skënderaj, 33 vjeç, banues në fshatin Ninësh, Mallakastër.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e tij u gjetën dhe sekuestruan 91 kg lëndë narkotike e dyshur Cannabis Sativa, 1 armë zjarri gjysëm automatike dhe 75 copë fishekë.

• Albert Sulaj, 37 vjeç, banues në fshatin Ninësh, Mallakastër.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e tij u gjetën dhe sekuestruan 22 kg lëndë narkotike e dyshur Cannabis Sativa.
• Barjam Sulaj, 59 vjeç, banues në fshatin Ninësh, Mallakastër.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e tij u gjetën dhe sekuestruan 2 kg lëndë narkotike e dyshur Cannabis Sativa.

U procedua penalisht shtetasi:

• A.S, 82 vjeç, banues në fshatin Ninësh Mallakastër.

Fatos Skënderaj, 33 vjeç, banues në fshatin Ninësh, Mallakastër.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e tij u gjetën dhe sekuestruan 21 kg lëndë narkotike e dyshur Cannabis Sativa.

Gjithashtu janë shpallur në kërkim e po punohet për kapjen e shtetasve:

V.S, 81 vjeç, dhe P.S, 39 vjeç, pasi në banesën e shtetasit V.S e cila shërbente si bazë për prodhimin dhe shitjen e lëndës narkotike, janë gjatur e sekuestruar 62 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.