35 te vdekur dhe 40 te plagosur ne nje sulm terrorist ne Turqi

58

Të paktën 35 persona u vranë dhe 40 u plagosën në një sulm “terrorist” në Stamboll të dielën, kur persona të armatosur te veshur si Santa sulmuan ne një klub nate elite ku shume njerez kishin vajtur per të festuar Vitin e Ri.

Dy persona të armatosur kanë hyrë në disko te veshur si Santa dhe kane qelluar brenda klubit ‘Reina’.

“Për fat të keq, të paktën 35 vete humbën jetën. Njëri ishte një polic. Njerëzit deri ne dyzet persona po marrin trajtim në spitale”, u tha Vasip Sahin gazetarëve në skenën e klubt te nates në Bosfor në anën evropiane të qytetit.

“Ajo që ka ndodhur sot është një sulm terrorist”, shtoi ai.

Disa dëshmitarë kane pohuar se sulmuesit ishin “duke folur arabisht”, ndërsa televizioni NTV tha se policët speciale forca të policisë janë ende duke kërkuar ne klubin e nates.