33 të vdekur në Rusi , kishin pire aromatik ne vend te alkoolit

81

Të paktën 33 persona kanë humbur jetën në Rusi, pas pirjes së një lloj uji aromatik që përdoren gjatë dushit, thanë autoritetet të hënën.
Lëngu i murrizit u konsumuar duke menduar se ishte alkool, sipas Komitetit Hetimor rus.
Më shumë se 50 persona kërkuan ndihmë mjekësore pas pirjes së produktin në qytetin siberian Irkutsk gjatë fundjavës.
Hetuesit thanë se një emërtim ku thuhej se nuk duhet gëlltitur është injoruar.
Produkti përmbante metanol dhe toksina, shkruan “BBC”.
Dy persona janë arrestuar mbi vdekjet dhe policia KA tërhequr produktin nga të gjitha janë dyqanet.
Helmim nga alkooli është i zakonshëm, por kjo është një ngjarje sa e rrallë dhe tragjike. /SYRI.net – BBC/