30 viktima nga orteku ne Itali

109

Të paktën 30 persona mendohen të kenë vdekur pasi një hotel në Peskara të Italisë u ‘gllabërua’ nga një ortek.  
Televizioni “SkyTG24” tha se disa të vdekur janë gjetur brenda hotelit tre katësh në rajonin qendror të Abruzzo.
Kreu e një skuadre shpëtimi që arriti në hotel ka thënë se “ka shumë të vdekur.”
“La Republica” citon ekipet e shpëtimit që sapo kanë mbërritur në hotelin “Rigopiano”.
“Ne po thërrasim me zë të lartë, por askush nuk përgjigjet. Skenari përshkruar është apokaliptik – ka thënë njëri prej tyre – Një përzierje tragjike e një tërmeti dhe një orteku”.
Shpëtuesit luftuan gjatë gjatë natës për të arritur afër hotelit në malin Gran Sasso në Abruzzo. 
“Ka shumë të vdekur”, citohet të ketë thënë Antonio Crocetta, kreu i një ekipit të shpëtimit malor,