2 milionë pjesëmarrës për inagurimin e Donald Trump President

47


Uashingtoni po bën përgatitjet e fundit për inagurimin e presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të nesërmen.  
Trump, përmes një postimi në Twitter, u ka bërë thirrje njerëzve të marrin pjesë në festimet e së premtes.Ekipi i miliarderit ka thënë se deri në dy milionë njerëz mund të marrin pjesë në inaugurim.
Por, dy kongresmen nga Nju Jorku, Jerrold Nadler dhe Adriano Espaillat, i janë shtuar grupit të rreth 50 demokratëve, që kanë thënë se do të bojkotojnë inagurimin e presidentit.
Sipas tyre, Trump nuk është i përshtatshëm dhe përbuz liritë civile.
Tela me gjemba dhe barriera ta tjera janë ngritur për të ruajtur sigurine gjate manisfetime por edhe protestave jane njofuar, shkruan “NBC News.